Yerel SEO Nedir?

Dişinizin aniden dayanılmaz bir şekilde ağrımaya başladığını ve yakınlarınızda bir yerde bir dişçi bulmak amacıyla, google arama motoruna bulunduğunuz konumun yanına dişçi sorgusunu ekleyip arama yaptığınızı hayal edelim. Google ya da diğer arama motorları böyle bir sorgunun konuma dayalı yerel bir hizmet bulma amacıyla yapıldığını “anlayacaktır”.

Aslında konumunuzu yazmayıp sadece dişçi yazsanız bile kullandığınız aygıta göre (masaüstü için IP, mobil için konum servisleri) size en yakın dişçiler gösterilecekti. Ancak “diş ağrısına ne iyi gelir” gibi bir sorgulama yapsaydınız arama motorları niyetinizin bir dişçi bulmak değil, diş ağrısına iyi gelebilecek acil çözümler bulmak olduğunu tespit ederek ona uygun sonuçlar döndürecekti.

Mobil aygıtların hayatımıza girmesiyle birlikte, arama motorlarında yapılan sorguların yaklaşık yarısı yerel bir işletme, hizmet ya da ürün bulmak amacıyla yapılıyor. İşte tam da bu yüzden yerel hizmetler veren işletmelerin lokal ya da yerel seo çalışmasına odaklanmaları işlerini büyütebilmeleri için büyük bir önem taşıyor.

Hangi İşletmeler Yerel SEO Çalışması Yapmalı?

Eğer ulusal ya da küresel çapta faaliyet göstermiyorsanız, özellikle bir şehri ya da bir şehrin belirli bir ilçesinde ya da semtinde insanlara hizmet sunuyorsanız mutlaka Google aramalarında görünür olmanız gerekiyor.

 • Sağlık kuruluşları (Hastane, muayenehane, klinik, veteriner vs)
 • Oteller, pansiyonlar, masaj ve spor salonları
 • Restoran, lokanta, cafe, bar
 • Tamirat, tadilat, inşaat işleri yapanlar
 • Temizlik şirketleri, elektrikçiler, çilingirler
 • Avukatlar, emlakçılar, döviz büroları
 • Pet shoplar
 • Düğün salonları, fotoğraf stüdyoları
 • Kreşler, kurslar, dershaneler
 • Teknik servisler, oto galericileri
 • Mobilya, halı, beyaz eşya mağazaları

Yerel SEO Çalışması İle Daha Fazla İnsana Ulaşın

İşletmenizi ve hizmetlerinizi çalıştığınız bölgede daha fazla insana duyurmanın en iyi yolu Google’ın sunduğu ücretsiz İşletme Profili özelliğini kullanmaktan geçiyor. “Google Benim İşletmem” ismiyle küçük ve orta ölçekli yerel işletmelerin kullanımına açılan bu hizmet sayesinde iş yerinizi ve verdiğiniz hizmetleri google’a ve google maps’e kaydederek arama sonuçlarında daha fazla insana gösterilebilirsiniz.

Google verilerine göre mobil bir aygıttan konuma dayalı bir hizmet arayan kullanıcıların yaklaşık %75’i takip eden 24 saat içinde yerel bir işletmeyi ziyaret ediyor. Yine bu kullanıcıların %80’den daha fazlasının ziyaret ettiği işletme sayfasında kullanıcı yorumlarını okuduğunu ve kararını bu yorumlara göre verdiğini gösteriyor. Google’da arama yapan kullanıcıların %85’i bir işletmenin yerini bulabilmek ya da adres tarifi alabilmek için Google Haritalar’ı kullanıyor.

Yerel aramalarda görünür olabilmek küçük işletmeler için bu kadar önemli! Peki yerel arama sonuçları hangi kriterlere göre yapılıyor ve bu sonuçlarda daha iyi bir konum elde edebilmek için neler yapılabilir gelin şimdi bu konu üzerinde duralım biraz.

Google’a Göre Yerel Sıralama Faktörleri

Google yerel arama sonuçlarını sıralarken algoritmasında birkaç temel parametre kullanıyor. Bunlar ilgi, uzaklık ve önem.

İlgi

Karnınızın acıktığını ve bulunduğunuz yere yakın bir pizzacı aradığınızı varsayalım, bu basit arama Google’ın bulunduğunuz yere en yakın pizzacıları listelemesiyle sonuçlanır. Kebap ya da lahmacun satan lokantalar bu sorguda elenirler. Ancak daha spesifik aramalarda durum değişebilir. Örneğin, Ankara’nın Çankaya bölgesinde ikamet ettiğinizi düşünelim. Çankaya tesisatçı araması ile Çankaya banyo tesisatı aramaları farklı sonuçlar sıralayacaktır. Burada devreye İşletme Profilinizi nasıl yapılandırdığınız, hizmetlerinize ve anahtar kelimelerinize hangi ifadeleri yazdığınız belirleyici olacaktır.

Uzaklık

Aramayı yaptığınız konum sonuçlar için belirleyici olan bir diğer etkendir. Belirli bir ifade için Sincan, Mamak ya da Çankaya’da yapılan aramalar doğal olarak farklı sonuçların sıralanmasına yol açacaktır. Bu durumda en iyi gösterimi yakalamak için işletmenizi mutlaka Google Haritalar’a tanımlamanız gerekmektedir.

Önem

Bir bölgede otel aradığınızı düşünelim. Doğal olarak büyük markalar arama sonuçlarında daha önce gösterilecektir. Hilton, Sheraton gibi oteller bilinirlikleri nedeniyle aramalarda daha iyi bir sonuç alabilirler. Ayrıca müşteri yorumları, işletmenin puanı, fiyat gibi diğer etkenler arama sonucunu belirlemektedir.

Yerel Aramalarda İşletmeniz İçin Daha İyi Sonuç Almanın Yolları

Google İşletme Profili yerel aramalar için en önemli kriterdir. Adresiniz, telefon numaranız gibi bilgileri eksiksiz ve doğru bir biçimde girmeye özen gösterin. Sunduğunuz hizmetle ilgili anahtar kelimeleri bulup bunu sunduğunuz hizmetler kısmında sergileyin. İşletmenizin yüksek çözünürlüklü ve estetik fotoğraflarını çekin ve hem profil hem de galeri kısmında bu fotoğrafları kullanın.

İşletme bilgilerinizi, logonuzu, çalışma saatlerinizi, ürünlerinizi kafalarda hiçbir karışıklığa yer bırakmayacak bir şekilde girin. Ayrıca işletmenizi daha profesyonel gösterebilmek ve insanların sizin hakkınızda daha fazla bilgiye sahip olabilmeleri için kurumsal web sitenizin adresini de işletme profilinize girin.

Eğer ürün ya da hizmetlerinizin fiyatlarını paylaşmakta sakınca görmüyorsanız mutlaka fiyat bilgisi de ekleyin.

Başka bir yazıda Google İşletme Profili açmayı ve etkin bir şekilde kullanmayı ele alacağız. Yazı hakkındaki görüş ve sorularınızı yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir