dijital pazarlama araçları illustrasyon

Ünlü pazarlama uzmanı Philip Kotler’e göre geleneksel reklam ve pazarlama yöntemleri yerini hızla dijital pazarlamaya bırakıyor. Kotler’in “Pazarlama 4.O” adını verdiği bu yeni dönem, küresel trendlerin yine küresel ticareti belirlediği merkezsiz ve dinamik bir süreç.

Dijital dünyada güç artık müşterilerin eline geçmiş durumda. İşinizi iyi yapmadığınızda müşterileriniz forumlarda, dijital pazar yerlerinin yorum bölümlerinde, youtube ve diğer sosyal medya mecralarında olumsuz fikirlerini belirtmekten kaçınmıyorlar. Ürün ya da hizmetinizle ilgilenen potansiyel yeni müşterilerinizin ilk baktığı şey ise bu kullanıcı deneyimleri oluyor.

Geleneksel reklamcılık televizyon, radyo, gazete-dergi, açık hava ilanları ya da yüz yüze pazarlama ile ilerlerken, günümüzde bu mecraların yerini hızla dijital reklamcılık kanalları alıyor. Gençlerin tüketim alışkanlıklarını influencerlar ve her hafta bir yenisi çıkan trendler belirliyor.

Dijital dünya, televizyon ve radyo gibi geleneksel mecralarda reklam yayınlamak için yeterli bütçesi olmayan küçük ve ortaklı ölçekli girişimciler için olağanüstü fırsatlar sunuyor. Hem google hem de sosyal medya platformları hedef kitle, hedef bölge, hedeflenen zaman aralığı gibi pek çok kararı vermeniz konusunda olağanüstü esnek davranıyor ve tüm reklam süreçlerini raporluyor.

Tüm bu süreçleri yönetmek dijital dünyanın dinamiklerini bilmeyen girişimcilerin dijital reklam ajanslarına yönelmesine yol açıyor. O halde yazımıza önce şu sorunun cevabını arayarak başlayabiliriz:

Dijital Reklam Ajansı Nedir ve Ne İş Yapar?

Bir dijital reklam ajansı, basitçe ifade etmek gerekirse dijital kanalları kullanarak ürününüzün reklam ve pazarlamasını yapan, alanlarında uzmanlaşmış ve müşterisinin gelirlerini artırmaya odaklanmış profesyonel bir ekiptir.

İnternet üzerinden alışveriş yapan müşterilerin yaklaşık %80’i bir satın alma kararı vermeden önce mutlaka yine internet üzerinde kapsamlı bir araştırma yapıyor. Kullanıcı deneyimlerini ve geri dönüşlerini okuyor, şikayet platformlarında satıcı firma hakkında olumsuz bir yorum yapılıp yapılmadığına göz atıyor ve buna göre bir karar veriyor.

İşte tam da bu yüzden, ticaretin günden güne internete kaydığı ve dolayısıyla rekabetin sertleştiği bu ortamda, şirketlerin internette güvenilir bir çevrimiçi kimlik oluşturması gerekiyor. Dijital pazarlama ve reklam ajansları da tam da bu noktada devreye giriyor: Hedeflerinize uygun, güven veren sanal bir kimlik oluşturmak.

reklam ajansında çalışan insanlar

Analiz ve planlama dijital pazarlama için çok önemlidir.

Dijital Pazarlama Süreçleri ve Başarısız Olmaya Mahkum Olan Bir Girişimin Hikayesi

Bir girişimin başarılı olup olmayacağını belirleyen pek çok farklı parametre vardır. Bunlardan en önemlisi ise doğru planlama ve doğru hedeflerdir.

Daha somut bir örnek üzerinden ilerlemek istiyorum. Tişört satmak isteyen bir müşterimiz bizimle iletişime geçti. Dijital pazarlama kanallarını kullanıp ürünlerini satmak istediğini belirtti. Ön görüşmede ürünleri satın alıp almadığını, aldıysa hangi fiyattan ve hangi modelleri aldığını ve yine hangi fiyattan satmak istediğini sorduk.

Müşterimiz baskılı tişörtleri İstanbul’da tekstil konfeksiyon ürünleri satan toptancıların bulunduğu bir bölgeden aldığını ve alış fiyatlarını söyledi. Ürünleri inceledik, tişörtler z kuşağının ilgisini çekmeyecek, 30-45 yaş arası erkeklere hitap eden tişörtlerdi. Ürünlerin üzerlerindeki baskılar internetten bulunmuş ve pek çok rakip firmanın kullandığı özel bir nişe hitap etmeyen sıradan örneklerdi. Ve maalesef işin en kötü yanı ürünleri oldukça yüksek fiyatlardan satın almışlardı. Birazcık bile kâr elde edebilecekleri bir fiyatlandırma yapıldığında, kargo ve diğer masraflar da eklendiğinde ürünün satışı ümitsiz görünüyordu.

Sadece kazanacağımız paraya odaklanmış olsaydık, müşterimizi kandırıp dijital reklam bütçesine de ekstra bütçe ayırmasını sağlar ve müşterimizin daha fazla para kaybetmesine yol açardık. İyi bir dijital reklam ajansını, merdivanaltı ajanslardan ayıran şey yaptığı işe saygı duyması ve daima dürüst olmasıdır.

Müşterimizin ürünlerinin muadillerinin Trendyol, Hepsi Burada gibi pazar yerlerindeki ortalama satış fiyatını ve satış adetlerini raporladık. Bu dijital satış mecralarının alacağı komisyonları ve kargo ücretlerini kendisine sunduk. Pazar yerlerinde satış şansı yoktu. Çünkü ürünün maliyeti çok çok fazlaydı.

Sosyal medyayı kullanarak satış yapmak istemesi durumunda, yine ciddi bir reklam bütçesini gözden çıkarması gerektiğini, çünkü yaz sezonunda tişört satışlarının patlama yaptığını ve kendi ürünlerini piyasadaki ürünlerden ayıracak herhangi bir orijinal özellik olmadığını söyledik. Bu yöntem de daha fazla para kaybetmesinden başka bir işe yaramayacaktı. Hem çok fazla rakip vardı, hem müşterimizin satmak istediği fiyatlar çok uçuktu.

Müşterimiz ne yapması gerektiğini sorduğunda, mümkünse ürünleri toptancıya iade etmesini, iade kabul edilmiyorsa eşine dostuna aldığı fiyatın biraz üzerinde satmasını ve yatırdığı parayı kurtarmasını önerdik.

İkinci aşama olarak, eğer baskılı tişört satmaya devam etmek istiyorsa üzerinde desen olmayan kalite fiyat performansı açısından kötü olmayan toptan tişört bulmasını ve bir baskı merkeziyle anlaşarak, 15-25 yaş arasına hitap edecek baskıları yaptırması gerektiğini söyledik. Kendisine çizim ve ürün bulma konusunda yardımcı olacağımızı belirttik.

Maalesef iyi araştırma ve analiz yapılmamış e-ticaret süreçleri başarısızlıkla bitmeye mahkumdur. Bir ürünün satıp satmayacağı konusunda ücretsiz danışmanlık veren reklam ajansları başarı şansınızı artırabilir.

Başarılı Bir Dijital Pazarlama Hikayesi

Ankara’da spa ve masaj salonu işleten bir müşterimiz bizimle iletişime geçerek, daha fazla ve daha kaliteli bir müşteri profiline ulaşmak istediğinden bahsetti. Hemen kendisine, işlettiği salonu görmek ve kendisiyle fikir alışverişinde bulunmak istediğimizi aktardık. Salonu görmek istiyorduk çünkü spa-masaj salonlarında mekanın çalışanları, hijyeni, dekorasyonu, aydınlatması vs özellikler müşteri sadakati açısından oldukça önemlidir.

Müşterimizle iş yerinde birkaç saat süren bir görüşme gerçekleştirdik. Mevcut müşteri profilini, fiyatlarını, açılış kapanış saatlerini, internetteki varlığını ve hizmetlerini sunuç biçimini öğrendik. Mekanı fotoğraflayarak kendisine dönüş yapacağımızı söyledik.

Öncelikle mekan fazlasıyla abartılı ve göz yoran sıcak renklerle boyanmıştı. Dinlenmek ve rahatlamak isteyen müşterileri boğan bir havası vardı. Gereksiz bir biçimde abartılı küçük heykelciklerle, büyük vazolarla, hiçbir anlam ifade etmeyen tablolarla doldurulmuştu. Özellikle sauna ve hamamda yani hijyene en çok ihtiyaç duyulan bölümlerde durum hiç açıcı değildi. Mekanın değişikliğine dair mimimum bir maliyet çıkardık.

Gereksiz gördüğümüz şeylerin mekandan kaldırılmasını, açık pastel tonlarla boyanmasını ve insana dinginlik hissi veren birkaç tablo asılmasını ve hijyen sorununun çözülmesi gerektiğini belirttik. Müşterilerimiz önerilerimizi kabul etti. Bir haftalık bir tadilattan sonra mekan artık gerçek bir masaj ve spa salonunu andırıyordu. Başka türden beklentileri olan müşterileri elemek için bu gerekliydi.

Webdeki varlıklara gelince, bize oldukça şaşırtıcı gelse de müşterimiz google işletmeler’de bir kayıt oluşturmamıştı. İlk iş olarak kendisi için profesyonel bir işletme sayfası açtık. Mekanı ve çalışanları fotoğrafladık. Mekanın tüm bölümlerini gösteren videolar çektik ve tüm bunları işletme sayfasına ekledik. Çalışma saatlerini düzenledik, online randevu alma butonunu oluşturduk ve masajdan çıkan müşterilerin google işletmeler’e yorum yapmasını sağlayacak tetikleyici bir kampanya belirledik. Yorum yapan her müşteri için bir sonraki masajı için %15’lik bir indirim sağladık. Böylece hem google işletmeler sayfasındaki olumlu yorumları çoğalttık hem de müşterilerin ikinci kez salona gelmelerini sağladık.

Müşterimizin mevcut sitesini inceledik. Sitedeki fotoğraflar cep telefonuyla çekilmiş profesyonellikten uzak fotoğraflardı. Randevu al butonu yoktu, masajların özellikleri detaylıca belirtilmemişti. Masaj yapan kadro oldukça iyi olsa da hikayeleri ve uzmanlıkları yazmıyordu. Açıkçası bir müşterinin aradığı hiçbir bilgi yoktu.

Siteyi yeniden tasarladık. Ana sayfada görünür bir yere randevu al ve telefon et butonlarını ekledik. Sitede masajları ve mekanı öne çıkaracak basit ve anlaşılır sade bir tasarım tercih ettik. En iyi masözlerin uyruklarını ve kısa öz geçmişlerini müşterilere ilettik. Sosyal medya hesaplarını açarak düzenli ve sistematik hedefe dönük paylaşımlara başladık.

Müşterimizin bir diğer şikayeti ise salonun gündüz saatlerinde boş olması ve atıl bir durumda kalmasıydı. Ev kadınlarını ve fizyoterapi tedavisi alan hastaları hedef kitlemiz olarak belirleyerek bir kampanya tasarladık. Çalışmayan ya da yarı zamanlı çalışan kadınlara toplu gelişlerinde hatırı sayılır bir indirim planlayarak google reklamları çıktık. Mekanın kadınların kendilerini güvende hissedebileceği bir yer olduğuna özellikle vurgu yaptık. Kısa bir süre sonra ilk telefon aramaları gelmeye başladı.

Siz de tahmin edersiniz ki, müşterimizi tüm bu dijital pazarlama süreçlerinden oldukça memnun kaldı. Biz de işimizi layıkıyla yapmanın verdiği manevi doyum ve maddi kazancın yanı sıra onun referansıyla yeni işler aldık.

Dijital Reklam ve Pazarlama Araçları

Sektör, Rekabet ve Rakip Analizi

İster satacağınız şeyi kendiniz üretmeyi planlıyor olun, isterseniz bir tedarikçiden temin edin tüm girdi maliyetleri ve rakiplerin gücü hesaplanmadan atılacak adımlar hayal kırıklığıyla sonuçlanmaya mahkumdur. Bir sektörün büyüklüğü genelde rekabetin de o oranda büyük olmasına yol açar.

Yapacağı işten büyük gelirler elde edeceğini düşünen heyecanlı girişimciler genelde sürecin bu önemli aşamasını aceleyle geçerler ve ticari bir trajedinin içinde sıkışıp kalırlar. Dijital pazarlama süreçlerine başlamadan önce sizin için tüm pazar yerlerinde ve sosyal medya mecralarında niş ürününüze dair olup bitenleri raporluyor olası fırsat ve riskleri önünüze seriyoruz.

Sektöre Uygun Görsel Kimlik Oluşturulması

Bebek ürünleri satan bir mağazayla, üst gelir grubuna pahalı dolma kalemler satan bir mağazanın görsel kimlikleri birbirinden oldukça farklı olmak zorundadır. Birincisinde canlı renkler, yumuşak hatlara sahip yazı tipleri ve heyecan uyandırıcı bir tasarım süreci uygulamak gerekirken, ikinci örnek için daha kurumsal, stilize ve seçkin bir tasarımı hedeflemek gerekir.

Grafik tasarım ilkeleriyle örtüşmeyen, gözü tırmalayan çalışmalar girişiminiz hakkında soru işaretleri oluşturur ve potansiyel müşterilerinizde güven vermeyen bir profil çizmenize yol açar.

Arama Motoru Reklamcılığı (Google ADS)

Hedef kitlenize ulaşmanın en kolay ancak maliyetli yollarından biri SEM adı verilen arama motorlarında yer alan reklamlar oluşturmaktır. Hedef kitlenin yaş, cinsiyet, gelir grubu, bölge olarak belirlenmesi, doğru ve çarpıcı reklam metin veya görsellerinin oluşturulması, bütçe planlaması yapılması, reklamlarla müşteride hangi davranışın tetiklenmek istendiğinin belirlenmesi (web sitesi ziyareti, telefon araması, alışveriş sayfasına yönlendirme vs) ve reklam süreçlerinin raporlanması bu hizmetin kapsamı içindedir.

Sosyal Medya Reklamcılığı

Bir hizmeti tanıtmak ya da bir ürünü satmak için kullanılabilecek diğer bir mecra ise sosyal medya platformları. Hedef kitlenin hangi sosyal medya platformunda daha fazla vakit geçirdiğini analiz etmek ilk ve en önemli aşamadır. Kadın tekstili ve hediyelik eşya satmak istiyorsanız instagram’a, tarım ilaçları ya da tarım aletlerinin yedek parçalarını satmak istiyorsanız facebook’a reklam vermek daha iyi dönüşler almanızı sağlar.

Ayrıca videoların gücünden yararlanarak tiktokta viral reklam oluşturulup oluşturulamayacağını değerlendirmek, youtube’u ürünleri pazarlamak için bir dijital tv gibi kullanmak planlamanın bir parçası olabilir. Hangi platform, hangi yöntem seçilecek olursa olsun mesajın tüketiciye net bir şekilde iletimesi ve geri dönüşlerini tetiklemek en önemli unsurdur.

SEO

Arama motorlarından sitenize gelen trafiği artırmak, sitenizde vakit geçirilmesini sağlayacak ilgi çekici içerikler üretmek, sitenin yüklenme süresini azaltmak ve mobil kullanılırlığını mükemmel duruma getirmek Google’ın ilgisini çekmenin çeşitli yollarıdır. Organik ve etkileşimde bulunan ziyaretçi trafiği reklam maliyetlerini azaltmanızı sağlayabilir. Uzman seo ekibimizin sitenizi incelemesi için lütfen ücretsiz danışmanlık hizmetimizden yararlanın.

Ankara’nın Yeni ve Dinamik Dijital Reklam Ajansıyız

Studio Zeplin olarak öncelikle müşterilerimizin beklentilerini anlamaya odaklanıyoruz. Küresel ve yerel trendleri takip ediyor, e-ticaret dinamiklerini araştıyor ve dijital pazarlama için çözüm yöntemlerimizi zenginleştirmeye uğraşıyoruz. Bizi arayın ve sizin için neler yapabileceğimize birlikte karar verelim.

Back to list

İlginizi Çekebilir

2 Yorum

  1. Çok başarılı inanılmaz güzel ve etkileyiciydi

  2. Erdal Turaç dedi ki:

    Markalaşabilmek için yoğun emek harcamak gerekiyor anladığım kadarıyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir